۰۶ مرداد ۱۴۰۰
سرخط اخبار

هواشناسی شیراز و فارس

برای اطلاع از وضعیت آب و هوای شهر خود می توانید با استفاده ویجت هواشناسی در فهرست سمت راست (در موبایل و تبلت فهرست کناری به انتهای مطالب منتقل می شود) شهر مورد نظر خود را جستجو کنید. این ویجت به صورت پیش فرض وضعیت فعلی هواشناسی شیراز را نشان می دهد. به کمک این ویجت هواشناسی می توانید میزان رطوبت، فشار هوا، وضعیت آب و هوا، سرعت باد، ساعت و تاریخ را ببینید.

اخبار هواشناسی شیراز و استان فارس

همچنین در اینجا می توانید از جدیدترین اخبار هواشناسی شیراز، جدیدترین اخبار هواشناسی استان فارس، وضعیت بارندگی شیراز و استان فارس و وضعیت راه های مواصلاتی استان فارس خصوصا در هنگام بارندگی مطلع شوید.

آب و هوای شیراز و استان فارس در چهار فصل سال

استان فارس یکی از خوش آب و هوا ترین و در عین حال، دارای متنوع ترین شرایط آب و هوایی ایران است.

از نظر شرایط آب و هوایی شهر شیراز مطلوب ترین و پاکیزه ترین کلان شهر ایران است. کل استان فارس، از نظر اقلیم و آب و هوا، دارای شرایط بسیار مساعد و متنوعی می باشد.

استان فارس بر اساس ویژگی های توپوگرافیک دارای سه ناحیه آب و هوایی کوهستانی شمال، غرب و شمال غرب، ناحیه مرکزی و نیز ناحیه جنوب و جنوب شرق است که هریک بر اساس موقعیت جغرافیایی، دارای آب و هوای منحصر به خود می باشند. شهر شیراز و شهرستان های سروستان، مرودشت، نورآباد ممسنی، زرقان، فسا، فیروز آباد و فسا واقع در بخش مرکزی استان فارس، دارای آب و هوای نسبتا معتدل، شهرستان های شمالی استان از قبیل سپیدان، ارسنجان، اقلید، سپیدان، بوانات، خرم بید، پاسارگاد، سعادت شهر، ایزد خواست و آباده، به دلیل وزش باد های شمالی که از سمت سیبری و نیز باد های غربی که از جانب دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس به سمت ارتفاعات زاگرس در جریانند، آب و هوای خنک و گاه، سرد و برفی یا بارانی دارند. شهرستان های جنوبی فارس، از قبیل لامرد، اِوَز، لار، مُهر، جویم، قیر و کارزین، گراش، رستم، خرامه، زرین دشت، جهرم،  داراب، خنج، نی ریز و فراشبند نیز دارای آب و هوای گرم و خشک می باشند. علت این نوع آب و هوا را  می توان در وجود توده هوای گرم و خشک که از سمت شبه جزیره  عربستان به این ناحیه از استان می وزند، جستجو کرد.

هوای بهار سر سبز شیراز و فارس

آب و هوای استان فارس، در شهر های مرکزی استان، (به ویژه در فروردین و اوایل اردیبهشت ماه) معتدل و اندکی خنک و بسیار مطلوب است و در زمره بهترین شهر های استان فارس برای گردش به شمار می رود.

البته آب و هوای بهار در استان فارس گاه، وجود باران های بهاری و خنکای بارش باران، لذت سفر به مناطق جنوبی و مرکزی استان را دو چندان می سازد. در خصوص شهر های شمالی استان نیز باید خاطر نشان ساخت که با توجه به سرمای نسبی هوا و احتمال وجود بارندگی های پراکنده و شدید در مناطق و شهر های مرتفع و کوهستانی شمال فارس، در صورت سفر، رعایت احتیاط و به همراه داشتن وسائل ضروری، توصیه می شود.

طبق جدید ترین آمار های هواشناسی، میانگین دمای شهرهای مرکزی استان فارس در فصل بهار، بین 17 تا 20 درجه سانتی گراد، شهر های جنوبی استان، 30 درجه و شهر های شمالی، 8 تا 12 درجه سانتی گراد گزارش شده است. بدیهی است که آب و هوای هر منطقه از استان، در فصل های مختلف، ممکن است بر اساس شرایط جوّی، بسیار متغیر و گاه دور از انتظار باشد.

هوای تابستان شیراز و فارس

استان فارس دارای تنوع آب و هوایی و استانی چهار فصل است که هر گوشه از آن دارای شرایط اقلیمی و جوّی می باشد. شهر شیراز هم به لحاظ دارا بودن آب و هوای مطلوب و هم جاذبه های گردشگری، یکی از گردش پذیر ترین شهر های کشور و استان فارس به شمار می رود. هم چنین، میانگین دمای شهر های مرکزی استان فارس در فصل تابستان، بین 30 تا 38 درجه سانتی گراد، شهر های جنوبی استان، بیش از 40 درجه و شهر های شمالی، 20 تا 30 درجه سانتی گراد گزارش شده است.

 هوای پائیز شیراز و فارس

در این فصل، از شدت گرمای شهر های جنوبی استان کاسته شده و وجود میانگین دمای 10 تا 15 درجه سانتی گراد، می باشد. هر چند که در مناطق مذکور، احتمال وجود باران پائیزی نیز وجود دارد. میانگین دمای شهر های مرکزی استان فارس در فصل پائیز، بین  تا 15 تا 20 درجه سانتی گراد، و شهر های شمالی، 5 تا 10 درجه سانتی گراد (و گاه بر اساس شرایط جوّی، کم تر) گزارش شده است.

در خصوص میزان بارش باران در فصل های سرد سال در استان فارس باید به ذکر این نکته پرداخت که این استان متاسفانه در سال های اخیر، آن چنان که باید و در حد استاندارد های جوّی و نیاز های اقلیمی، از بارش باران برخوردار نبوده است.

طبق آمارهای اداره کل هواشناسی استان فارس، تا سال گذشته، با میانگین 3347 میلی متر باران در سال، دارای رتبه 12 در کشور بوده است. نا گفته نماند که بارندگی های بهار سال 1398 در استان فارس، که در برخی نقاط، منجر به وقوع سیل نیز شد، سبب افزایش 369 در صدی بارش باران در مقایسه با سال گذشته در این استان شده است.

هوای زمستان شیراز و فارس

زمستان فارس در شهر های مرکزی این استان، سرد و در آخرین ماه سال، معتدل، در شهر های شمالی، بسیار سرد، همراه با بارش برف و باران و در شهر های جنوبی، معتدل است. همچنین شهر های شمالی و مرتفع استان به دلیل افت دما و بارش باران و در برخی نقاط، بارش برف در فصل زمستان، مکان مناسبی برای سفر و گردش مسافران نمی باشند. میانگین دمای شهر های مرکزی استان فارس در فصل زمستان، بین 0 تا  5 درجه سانتی گراد، شهر های جنوبی استان، 7 تا 12 درجه و شهر های شمالی، از 12 درجه زیر صفر تا 3 درجه سانتی گراد گزارش شده است.

 

کلمات کلیدی: آخرین اخبار هواشناسی استان فارس امروز – اخبار بارندگی استان فارس – اخبار باران استان فارس – اخبار هواشناسی استان فارس شیراز – اخبار هواشناسی کل استان فارس – اخبار اب و هوا استان فارس – اخبار استان فارس هواشناسی – اخبار هواشناسی در استان فارس – اخبار هوای شیراز – جدیدترین و آخرین اخبار هواشناسی شیراز – آخرین اخبار آب و هوای شیراز – هواشناسی ساعتی شیراز – هواشناسی شیراز انلاین – شیراز کی بارون میاد – هواشناسی فارس در چند روز اینده – هواشناسی اسرائیل شیراز

طراحی سایت و سئو توسط لینتون | ©1396-1398 تمامی حقوق مادی و معنوی مربوط به پایگاه خبری شیراز بزرگ می باشد.